Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v MŠ:

Neprítomnosť  dieťaťa a zároveň aj odhlásenie zo stravy  oznámi zákonný zástupca deň vopred zápisom do tlačiva na odhlasovanie alebo telefonicky v príslušný deň najneskôr do 8.00 hod.na telefónnom čísle 048/4154714,

V prípade, že sa dieťa nezúčastní na výchove a vzdelávaní, je zákonný zástupca povinný oznámiť MŠ bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa považuje najmä :

- choroba, rekonvalescencia

- lekárom nariadený zákaz dochádzky do MŠ

- vyzdvihnutie dieťaťa z MŠ pri príznakoch ochorenia počas dňa

- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky

- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov

- mimoriadne udalosti v rodine

- účasť dieťaťa na súťažiach

- vycestovanie rodiny z pracovných alebo rodinných dôvodov

Ak ide o dieťa, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, rodič predkladá :

1. Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti vystavené rodičom - pri návrate dieťaťa do MŠ         v prípade, že jeho neprítomnosť trvala tri a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dňoch (vrátane víkendov a sviatkov) a to z akýchkoľvek dôvodov (napr. ochorenie, trávi čas so starou mamou , ide na dovolenku s rodičmi a pod.)

2. Potvrdenie od lekára ( pre deti a dorast) pri návrate do MŠ , v prípade neprítomnosti dieťaťa v MŠ z dôvodu ochorenia a to len v prípade, ak lekár po prezenčnom vyšetrení dieťaťa posúdi, že je potrebné "Potvrdenie od lekára " vystaviť z epidemiologických dôvodov kôli ochrane zdravia ostatných detí v kolektíve.

Za zdravotný stav dieťaťa je zodpovedný výhradne jeho rodič. Len vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch môže škola vyžadovať "Potvrdenie od lekára". Spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj potreba vydať rodičovi v tejto súvislosti potvrdenie , je plne v kompetencii ošetrujúceho všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, rodič predkladá :

1. "Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti" vystavené rodičom- pri návrate dieťaťa do MŠ       v prípade, že jeho neprítomnosť trvala tri a viac po sebe idúcich kalendárnych dní ( vrátane víkendov a sviatkov ) z iných dôvodov ako ochorenie - možné len v nevyhnutnom prípade.

2. "Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti" vystavené rodičom - pri návrate dieťaťa do MŠ,    v prípade, že neprítomnosť dieťaťa v MŠ trvala od 3 -7 po sebe idúcich vyučovacích dňoch       ( víkendy a sviatky sa nepočítajú) z dôvodu ochorenia , ktoré si nevyžadovalo osobné vyšetrenie u všeobecného lekára pre deti a dorast. Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti môže v takomto prípade vystaviť rodič bez obmedzenia, aj opakovane viackrát počas školského roka.

Ospravedlnenie dieťaťa zákonným zástupcom ( okrem písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti) musí byť vždy písomné a to formou vyplneného tlačiva- poskytne MŠ. Písomné ospravedlnenie predkladá zákonný zástupca učiteľke dieťaťa v príslušnej triede v deň nástupu po neprítomnosti v MŠ. Riaditeľka MŠ má kompetenciu rozhodnúť o ospravedlnení/ neospravedlnení neprítomnosti dieťaťa na povinnom predprimárnom vzdelávaní po prerokovaní s triednou učiteľkou. V prípade podozrenia na neodôvodnené vymeškávanie povinného predprimárneho vzdelávania, kontaktuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pokiaľ rodič plánuje dlhšiu neprítomnosť dieťaťa z iných dôvodov ako choroba, je povinný oznámiť túto skutočnosť riaditeľke MŠ.

3. " Potvrdenie od lekára "vystavené všeobecným lekárom pre deti a dorast- pri návrate dieťaťa do MŠ v prípade, ak jeho neprítomnosť trvala viac ako sedem po sebe idúcich vyučovacích dní ( víkendy a sviatky sa nepočítajú) z dôvodu ochorenia, o priebehu ktorého mal všeobecný lekár pre deti a dorast vedomosť. "Potvrdenie od lekára" môže vystaviť lekár bez obmedzenia počtu aj viackrát počas školského roka. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže minister školstva, vedy , výskumu a športu upraviť predkladanie požadovaných potvrdení podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Podávanie liekov deťom v materskej škole:                                                                                   - učiteľky materskej školy nie sú oprávnené podávať deťom v čase pobytu v MŠ lieky (antibiotiká, liečivá alebo výživové doplnky),                                                                                        - podávanie najrozmanitejších probiotík, liekov proti zápche, či výživových doplnkov, učiteľky odmietnu s tým, aby rodič nastavil taký režim ich užívania dieťaťu, pri ktorom mu ich bude dávať on sám pred príchodom do MŠ alebo po odchode z MŠ, príp. mu ich príde podať v priebehu dňa, pretože aj pri podaní takýchto druhov liekov, môže dôjsť k ich nesprávnej aplikácii, či užitiu.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky